Club News and Information
DATES FOR YOUR DIARY
INDOOR FIXTURES
Monday 25th March Mark Royal Road Show at Sudbury BC at 11:00am - 5:00pm
Saturday 6th April Sudbury Club Finals at 10:00am
Sunday 7th April Sudbury Club Finals at 10:00am
Friday 12th April Indoor Club AGM AT 7:00pm
OUTDOOR FIXTURES
Saturday 20th April Opening of the Green and Memorial Cup at 2:00pm
Tuesday 7th May Friendly Home to Castle Hedingham at 2:00pm
Tuesday 14th May Friendly Home to Cornard at 2:00pm
Tuesday 21st May Friendly Home to Courtaulds at 2:00pm
Tuesday 4th June Friendly Home to Boxford at 2:00pm
Tuesday 25th June Friendly Home to Courtaulds at 2:00pm
Tuesday 16th July Friendly Away to Boxford at 2:00pm
Saturday 27th July Friendly Home to Cavendish at 2:30pm
Tuesday 6th August Friendly Away to Cornard at 2:00pm
Tuesday 20th August Friendly Away to Castle Hedingham at 2:00pm
Saturday 14th September Club Finals at 9:30am
Sunday 15th September Club Finals at 9:30am
Sunday 22nd September Closing of the Green at 2:00pm
TBC Friday ?? September Outdoor Club AGM at 7:00pm
_______________________________________________________________________________________
The draw for the Sudbury Indoor Competitions have been made and are now available to view in the folder on the table adjacent to Rink One, also on the Competition Pages of this website along with results as they become available.
Results updated Saturday 16th March
Phil Dickinson Competition Secretary
SUDBURY INDOOR BOWLS CLUB FINALS
DATE | TIME | COMPETITION | PLAYERS | v | PLAYERS. |
---|---|---|---|---|---|
APRIL |
|||||
SATURDAY 6th |
|||||
SUNDAY 7th |
|||||
LADIES 4 WOOD SINGLES |
v |
Eileen Parker |
|||
LADIES PAIRS |
v |
Sue Baker & Gabby Moore |
|||
MEN'S 4 WOOD SINGLES |
v |
||||
MEN'S PAIRS |
Graham Rowland & Danny Twyman |
v |
|||
OPEN 4 WOOD POINTS COMPETITION |
v |
||||
MIXED PAIRS |
v |
Eileen Parker & Dave Parker |
|||
OPEN DRAWN PAIRS |
v |
Alan Norgate & Gordon Edgar |
|||
OPEN HANDICAP SINGLES |
v |
||||
NOVICES CUP |
Alan Norgate |
v |
|||
OPEN 2 WOOD SINGLES |
Eileen Parker |
v |
|||
OPEN SET SINGLES |
v |
SUDBURY INDOOR MEMBERS IN NECBF INDOOR FINALS TO BE PLAYED AT SUDBURY IBC
DATE | TIME | COMPETITION | PLAYER | v | PLAYER. |
---|---|---|---|---|---|
FEBRUARY |
|||||
SATURDAY 24th |
|||||
'' |
10:00am |
Men's Triples |
🏆 B Stack, C Tuxworth & J Barrett (Sudbury) |
v |
A Sale, A Foster & S Lesslie (Turpins) |
'' |
10:00am |
Ladies Triples |
R Dykes, L Ford & A Henderson (Turpins) |
v |
🏆 E Parker, R Mortlock & G Barnes (Sudbury) |
'' |
10:00am |
Men's Pairs |
🏆 M Wickenden & M Grimwood (Sudbury) |
v |
R Waterhouse & T Kennedy |
'' |
1:00pm |
Men's Singles |
🏆 M Wickenden (Sudbury) |
v |
S Lesslie (Turpins) |
'' |
1:00pm |
Ladies Singles |
A Henderson (Turpins) |
v |
🏆 E Parker (Sudbury) |
'' |
1:00pm |
Men's Senior Singles |
🏆 R Etheridge (Haverhill) |
v |
D Parker (Sudbury) |
'' |
1:00pm |
Ladies Senior Singles |
L Ford (Turpins) |
v |
🏆 G Barnes (Sudbury) |
'' |
3:00pm |
Mixed Triples |
🏆 M Wickenden, E Parker & D Parker (Sudbury) |
v |
B Mallon, L Ford & K Moore (Turpins) |
SUNDAY 25th |
|||||
'' |
10:00am |
Mixed Pairs |
🏆 E Parker & D Parker (Sudbury) |
v |
B Mallon & A Henderson (Turpins) |
'' |
12:00pm |
Ladies Pairs |
🏆 E Parker & G Barnes (Sudbury) |
v |
R Dykes & L Ford (Turpins) |
Sudbury Members in EIBA National Competitions
COMPETITIONS | ROUND | HOME | v | AWAY | WON | LOST |
---|---|---|---|---|---|---|
MEN'S SINGLES |
2nd Round |
Mark Wickenden (Sudbury) |
v |
Kevin Rolfe (Risbygate) |
✔ |
|
'' |
'' |
Gareth Lloyd (Sudbury) |
v |
Daniel Moss (West Row) |
✔ |
|
'' |
3rd Round |
Mark Royal (Risbygate) |
v |
Gareth Lloyd (Sudbury) |
✔ |
|
MEN'S PAIRS |
1st Round |
Gareth Lloyd & Mark Wickenden (Sudbury) |
v |
Kevin Rolfe (Risbygate) |
✔ |
|
'' |
2nd Round |
'' |
v |
Adrian Stillwell (Turpins) |
✔ |
|
'' |
3rd Round |
'' |
v |
Steve Lesslie (Turpins) |
✔ |
|
OPEN PAIRS |
2nd Round |
Chloe Palmer (Lakenheath) |
v |
Mark Wickenden (Sudbury) |
✔ |
|
'' |
3rd Round |
Tom Critoph (Beccles) |
v |
'' |
✔ |
|
MEN'S TRIPLES |
2nd Round |
Stuart Brimslow (Risbygate) |
v |
Gareth Lloyd (Sudbury) |
✔ |
|
MEN'S FOURS |
2nd Round |
Daniel Poole (Risbygate) |
v |
Gareth Lloyd (Sudbury) |
✔ |
|
MEN'S 2 BOWL SINGLES |
1st Round |
Adrian Stillwell (Turpins) |
v |
Gareth Lloyd (Sudbury) |
✔ |
|
'' |
'' |
Mark Wickenden (Sudbury) |
v |
Kevin Moore (Turpins) |
✔ |
|
MEN'S CHAMPION OF CHAMPIONS |
2nd Round |
Michael Teberer (Haverhill) |
v |
Gareth Lloyd (Sudbury) |
✔ |
|
'' |
3rd Round |
Daniel Moss (West Row) |
v |
'' |
✔ |
|
LADIES SINGLES |
3rd Round |
Anna Chalk (Lakenheath) |
v |
Jacquie Edgar (Sudbury) |
✔ |
|
LADIES 2 BOWL SINGLES |
2nd Round |
Lorraine George (Lowestoft Railway) |
v |
Eileen Parker (Sudbury) |
.✔ |
|
'' |
Area Final |
Rebecca Willgress (Norfolk BC) |
v |
'' |
✔ |
|
LADIES OVER 60'S SINGLES |
Preliminary Round |
Eileen Parker (Sudbury) |
v |
Kris Owen (Turpins) |
✔ |
|
'' |
1st Round |
Jacquie Edgar (Sudbury) |
v |
Kris Owen (Turpins) |
✔ |
|
'' |
2nd Round |
Jenny Kirby (Acle) |
v |
Jacquie Edgar (Sudbury) |
✔ |
|
LADIES OVER 60'S PAIRS |
2nd Round |
Eileen Parker & Jacquie Edgar (Sudbury) |
v |
Pauline Wright (Lakenheath) |
✔ |
|
'' |
3rd Round |
Barbara Meeks ( Acle) |
v |
Eileen Parker & Jacquie Edgar (Sudbury) |
✔ |
|
LADIES CHAMPION OF CHAMPIONS |
2nd Round |
Jacquie Edgar (Sudbury) |
v |
Sarah Gove (Risbygate) |
W/O |
|
'' |
3rd Round |
Anne Chalk (Lakenheath) |
v |
Jacquie Edgar (Sudbury) |
✔ |
NATIONAL INDOOR CLUB COMPETITIONS
COMPETITION & DATE | ROUND | CLUB | v | CLUB. | WON | LOST |
---|---|---|---|---|---|---|
MASON TROPHY (LADIES) |
1st Round |
Sudbury |
v |
Risbygate |
✔ |
|
'' |
2nd Round |
Sudbury |
v |
Mid Suffolk |
✔ |
|
EGHAM TROPHY (MIXED) |
1st Round |
Sudbury |
v |
Clacton & Distrist |
✔ |
|
'' |
2nd Round |
Sudbury |
v |
Ipswich & District |
✔ |
|
DENNY CUP (MEN) |
1st Round |
Sudbury |
v |
Ipswich & District |
✔ |
|
DENNY PLATE (MEN'S) |
2nd Round |
Sudbury |
v |
Clacton & District |
✔ |
|
OVER 60'S DOUBLE RINK (MEN) |
1st Round |
Sudbury |
v |
Lakenheath |
✔ |